DirectX Ray Tracing ( DXR ) Nedir?

11
DirectX Ray Tracing ( DXR ) Nedir?

DirectX Ray Tracing ( DXR ) Nedir?

Microsoft’un uzun yıllardır üzerinde çalıştığı DXR ( gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi ) tamamlanmış durumda ve bununla birlikte DirectX 12 kütüphanesinin içerisinde eklendi. DirectX Ray Tracing yani gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisini şuan için destekleyen tek firma Nvidia’dır.

Nvidia nın RTX serisi DXR teknolojisini birebir desteklemektedir. Basit olarak açıklamak gerekirse DXR teknolojisi oyun içerisinde ki ışık kaynaklarını takip eder, yansıyacak noktaya geldiğinde o yönde yansımalar yaratır ve bunu gerçek zamanlı olarak yapar. Gerçek zamanda karşılaştığımız yansımaların aynısını oyun içinde de yaşamımızı sağlamaktadır ve bunun sonucunda ortaya çıkanlar ise bizi büyüleyecek cinsten.

DXR teknolojisi olmadan önce oyun yapımcıları yansıma yapan tüm nesneleri tespit eder ve o nesneler üzerine yansıyacağı görüntüyü yapıştırırdı. Bu durum hem görüntüyü gerçekçi yapmıyordu hemde yapımcıların uzun saatler mesai harcamalarına sebep oluyordu.

Örneğin; Bir ortamda ayna var ise ve gerçek zamanlı olarak size görüntüleri aktarıyorsa bir hayli yüklü bir işlem gerçekleşiyordu çünkü aynada gerçek zamanlı görüntü oluşturmak için ayna içerisinde oyunun bir kopyası daha işlenip çalıştırılıyordu bu durumda ekran kartına ekstra yük olarak geri dönüyordu ya da aşağıda ki örnek gibi karşılığı gelen görüntüleri ayna bölümüne resim olarak ekliyorlardı.

Aynı durum binaların camlarında da mevcut. Oyunlardaki camlara genelde tam karşısındaki nesnenin fotoğrafları kopyalanıp yapıştırılır yada ayna örneğindeki gibi oyunun kopyası işlenip çalıştırılırdı. Bu sebepten ötürü oyun yapımcıları aynalı ya da camlı bölümleri oyunlarına eklemekten hoşlanmazdı.

DXR oyun yapımcılara sağladığı kolaylık.

Yapımcı artık sadece ışık kaynağının konumunu belirliyor ve ışığı nereye yönlendireceğini seçiyor sonrasında ise hangi nesnelerin yansıma yapacağını belirliyor ve geri kalan her şeyi DXR teknolojisi gerçekleştiriyor. Örneğin, bir cismin görüntüsü arabanın parlak tavanına denk geliyor DXR bu durumu otomatik olarak hesaplayıp oraya yansımayı ekliyor tabi sadece bununla da sınırlı değil eğer aracın tavanın da ki yansıma farklı bir noktayı da etkiliyorsa ışık yansıması gerçek zamanlı olarak takip ediliyor ve yansıma oluşturması gereken objeye denk geldiğinde görüntüyü tekrar orada oluşturuyor.

DXR teknolojisi yapımcıların işini kolaylaştırırken yaratmış oldukları dünyanında bir hayli gerçekçi görünmesini sağlıyorlar ve böylelikle gerçek dünyada yaşanan ışık kırılmaları ve gerçek dünyadaki gölgelendirmeler otomatik olarak hesaplamış oluyor.

DirectX Ray Tracing Destekli Ekran Kartları

Add to compare
MSI GeForce RTX 2060 GAMING Z 6G

MSI GeForce RTX 2060 GAMING Z 6G

En uygun fiyat:vatanbilgisayar.com
3.496,46
Add to compare
ASUS GeForce Turbo RTX 2060-6G

ASUS GeForce Turbo RTX 2060-6G

En uygun fiyat:qpbilisim.com.tr
2.786,89
We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

GPindeks.com
Compare items
  • Total (0)
Compare
0