Kahve Makineleri

Gösterilen sonuç sayısı: 8

Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Siemens Tam Otomatik Kahve Makinesi TE653311RW

Siemens Tam Otomatik Kahve Makinesi TE653311RW

En uygun fiyat:hepsiburada.com
8.449,00
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Delonghi Tam Otomatik Kahve Makinesi Esam 2600

Delonghi Tam Otomatik Kahve Makinesi Esam 2600

En uygun fiyat:hepsiburada.com
4.713,00
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Tefal Türk Kahve Makinesi Köpüklüm

Tefal Türk Kahve Makinesi Köpüklüm

En uygun fiyat:akakce.com
379,90
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Grundig 6100 G Türk Kahve Makinesi

Grundig 6100 G Türk Kahve Makinesi

En uygun fiyat:akakce.com
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
Nivona NICR 788 Tam Otomatik Kahve Makinesi

Nivona NICR 788 Tam Otomatik Kahve Makinesi

En uygun fiyat:gurbuzevaletleri.com
7.709,00
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
DeLonghi ECOV 311.GR

DeLonghi ECOV 311.GR

En uygun fiyat:gittigidiyor.com
1.349,90
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
ARZUM Okka Minio Türk Kahve Makinesi OK004

ARZUM Okka Minio Türk Kahve Makinesi OK004

En uygun fiyat:gittigidiyor.com
314,90
Added to wishlistRemoved from wishlist 0
De’Longhi ICM15210 Kahve Makinesi

De’Longhi ICM15210 Kahve Makinesi

En uygun fiyat:n11.com
364,00

Kahve & Kahve Makineleri

Kahve Makineleri
Kahve denildiğinde istisnasız herkesin aklına Türk Kahvesi gelmektedir. Günümüzün gelişen teknolojisi ile cezvede yapılan Türk Kahveleri artık kahve makinelerinde de yapılabilmekte. Bu konuda bir çok profesyonel markanın geliştirmiş olduğu Türk Kahvesi Makineleri bulunmaktadır. Son zamanlarda Arçelik, Arzum, Fakir gibi markaların türk kahve makineleri ön plana çıkmaktadır.

Kahve Makinesi Modelleri
Kahve makineleri daha önceki yıllarda cafe ortamı yerlerde ön plandaydı son zamanlarda gelişen kahve kültürü ve popülerliği ev tipi kahve makinelerinin de gelişmesine sebep olmuştur. Günümüzde filtre kahve makineleri, moka pot, aeropress, v60, chemex, espresso & cappuccino, kapsül kahve, türk kahvesi makineleri gibi bir çok cihazlar geliştirilmiştir.

Filtre Kahve Makineleri
Filtre kahvesi makineleri basit bir yöntem ile çalışmaktadır. Önce su haznesi doldurulur, cihaz suyu ısıtmaya başlar, ısının etkisi ile sıcak su kahve haznesine doğru ilerler ve kahve ile buluşur, kağıt fitreden geçerek kahve haznesinde birikir ve sonrasında size enfes lezzetli bir filtre kahvesi sunar.

Moka Pot
1933 yılında Alfonso Bialetti tarafından icad edilmiştir. Moka pot 3 bölümden oluşmaktadır.
1. Su bölmesi
2. Kahve Bölmesi
3. Demleme bölmesi
Çalışma yöntemi ise şöyledir.
Su bölmesinde kaynayan suyun oluşturduğu basınçlı su buharı yukarıya doğru yükselerek kahvenin bulunduğu bölmeden geçer ve kahveyi demlemeye başlar. Bir süre sonra kahve su buharı ile demlenmeye başlayarak moka potun demleme bölmesine akmaya başlar ve demlenmiş kahve orada kullanılmaya hazır hale gelir.

Frechpress Kahve Demleme Makinesi
1929 yılında Paolini Ugo tarafından icat edilmiştir. Tüm dünyada bilinen ve en yaygın kullanılan kahve demleme aletidir.
Basit ve hızlı bır kullanıma sahiptir. Kaba öğütülmüş kahveyi koydukdan sonra sıcak su eklenir ve bir süre beklenir.
Bekleme esnasında demleme işlemi gerçekleşir sonrasında kabın içerisinde bulunan süzme işlemi gören pistonu aşağı doğru
iterek kahveyi su ile ayrıştırarak french press kahvenizi hazırlamış olursunuz.

Aeropress Kahve Demleme Aleti
2005 yılında Alan Adler tarafından icat edilmiştir. Tüp şeklinde bir kahve demleyicisidir. Kahve demlemeye hazır halde iken bir şırıngaya benzemektedir. Bir bölmüne kahve ve su eklenir ve bir süre demlenmesi için beklenir. Demleme işlemi gerçekleştikden sonra tüp yavaşca aşağıya doğru bastırılır ve kullanılan metal yada kağıt filtre tarafından filtrelenir.
Tüpün alt bölmüne filtrelenmiş demlenmiş kahve ayrıştırılır. Aeropress kullanılarak yapılan bir çok demleme şekilleri vardır bir çok yöntem deneyebilirsiniz. Kahveyi ince yada kalın çekerek deneyebilirsiniz. Suyun oranını değiştirerek deneyebilirsiniz.
Farklı filtreler deneyerek kahvenizin tadını değiştirebilirisiniz. Demleme süresini uzatıp kısaltabilirsiniz yada kahvenizi presslerken kısa yada daha uzun sürmesini sağlayarak kahvenizin lezzetini değiştirebilirsiniz.

V60 Kahve Demleme Aleti
V60 kahve damlatma yönteminin çıkış yeri japonyadır. Kahve yapmanın basit ve taşınabilir bir yöntemidir. Minimalist bir tasarıma sahip olduğu için dünya çapında yayılması çabuk olmuştur. V60 ismi aparatın V şeklinden ve 60 derecelik açısından gelmektedir. V60 ın yan duvarlarındaki kanallar hava akışını sağlamaktadır. Aparatın tam altında buyuk bir delik bulunmaktadır ve üst kısmına V60 Filtresi gelmektedir. V60 ile kahve yapmak kolaydır fakat arzuladığınız lezzeti yakalamanız zaman alacaktır bir çok pratik denemeden sonra istenilen lezzet yakalanacaktır. Sebebi ise suyun akma hızı, akma ritmi ve suyu dökme açısı kahvenin lezzetini değiştirmekte.

Chemex Kahve Demleme Aleti
Chemex bir sürahiyi andırmaktadır ve kahve demleme yöntemi olarak V60 ile aynı mantık ile ilerlemektedir. Filtreyi yerleştirdikden sonra kahvenizin üzerine dökeceğiniz suyun hızı, açısı ve ritmi lezzetini değiştirecektir.

Chemex demleme aletini, v60 dan ayıran en büyük özelliği v60 ile 1 ya da 2 kişilik kahve yapılabiliyorken chemex de kabın büyüklüğüne göre kişi sayısı değişmektedir. Bu yüzden 5 6 kişiye sürekli kahve yapılacaksa tercihiniz v60 yerine chemex olmalı.

Espresso & Cappuccino Makineleri
Espresso makineleri çekilmiş kahve çekirdeğine 8 ile 15 barlık sıcak su basıncı uygulayarak yapılmaktadır. Espresso makinelerinin bir çoğunda bardağınızı ısıtabileceğiniz bir alan mevcuttur, böylece espressoyu yaparken bir yandan da bardağınızı ısıtabilirsiniz. Espresso makinesinine ilginiz varsa ve modellerini merak ediyorsanız Espresso & Cappuccino Makineleri kategorimize göz atabilirsiniz

Kapsül Kahve Makineleri
Kapsül kahve, daha öncesinde kahve çekirdeklerinin öğütülmesi sonucunda hazırlanmış kahvenin bir kapsül içinde sıkıştırılarak yapılan kahve çeşididir. Kapsül kahve makineleri kullanırken kapsül küçük bir iğne ucu ile delinir ve basınçlı su yardımı ile kapsülde ki kahve alınır.

Kahve & Kahve Makinesi Tarihi

Bir keçi tarihin ve günümüzün hayranlık duyduğu bir içeceği keşfedebilir mi? Cevap, evet!

blank850’li yıllarda Etiyopya bölgesinde bir çobanın keçisini otlattığı sırada yemiş olduğu kırmızı renkli meyveler dikkatini çekti. Keçilerin tüketmiş olduğu bu kırmızı renkli meyvelerin keçiler üzerinde bir enerjiye ve geceleri ise uyuyamamasını gözlemledi. Bunu bir kaç kez yaşayan çoban bir heyecanla manastıra koşarak keşişlere durumdan bahsetti. Keşişler kırmızı renkli meyveyi tadımlar ve ağızlarına gelen acılık ile “bu nasıl bir meyve! resmen şeytanın işi!” diyerek elinde ki çekirdekler yanında bulunan ateşin içine atar. Belli bir süre sonra ateşin içinde kavrulan kahve çekirdekleri ortama o muhteşem büyülü kokusunu yayar ve ardından genç bir keşiş ateş çukuru oluşturarak bu çekirdekleri demleyip içecek olarak denemeye karar verir.  Hazırladığı bu içeceği içen herkes tadına hayranlık duyar ve verdiği enerji ile tüm gece uyuyamazlar. Arından kişişler; “Bu meyve Allahın bize gönderdiği muhteşem bir içecek” olarak nitelendirirler ve böylece bu demleme usulü kısa süre sonra tüm şehre yayılır.

Etiyopya’nın farklı bölgelerine kadar yayılan bu enerji veren içecek Galla kabilesine kadar varmıştır. Galla kabilesi bu kırmızı çiçekli içeceği biraz farklılaştırarak hayvansal yağlar ile karıştırıp uzun yolculukları sırasında ve savaşçılarına ekstra güç katması amaçlı kullanmışlardır ve bu Galla kabilesi için gerçekten inanılmaz bir verim sağlamıştır. Böylelikle uzun süreli savaşlara ve uzun süreli yolculukları daha kolay bir şekilde aşabilmekteler.  Bu uygulanan karışım günümüzde Etiyopya’nın Kaffa ve Sidamo bölgelerinde hala tüketilmektedir.

1000’li yıllarda doktor ve ayrıca filozof olan Avicenna Bukhara kahvenin ilk kez tıbbi özelliklerini tanımlayan kişi olmuştur

Kahvenin Yemene Yolculuğu
1100’lü yıllarda Yemen’de yaşayan girişimci Arap tüccarlar Etiyopya’dan gelen kahve tohumları ile anavatanlarına dönerler böylece kahve tohumları ilk kez bir tarlada düzenli olarak yetişirler. Kahve çekirdeklerini suda kaynatıp en tatmin edici, canlandırıcı bir içecek haline getirirler ve buna “qahwa” veya uykuyu açıcı olarak isimlendirirler.

“kahwah” olarak da yazılmış olan Qahwa, Arapların şarap için kullandığı birçok kelimeden biridir.

Osmanlı İmparatorluğunun Kahve ile Tanışması
blank1453 yılında Osmanlı ilk kez kahveyi en hareketli şehri olan istanbul’da görücüye çıkarmıştır. Baharatlı, enerji veren bir içecek yaratmak için kahvenin içine karanfil, kakule, tarçın ve anason eklemişlerdir. Böylece bu lezzetli uyku açıcı içeceğe kendi lezzetlerini eklemiş oldular.

 

Kahvenin Mekke’ye Gelişi
1454 yılında Aden Müftüsü Etiyopya’nın kırsal bölgelerini ziyarete gider ve kendi vatandaşlarını kahve içerken görür ve ilk kez kahveyi orada tatma fırsatı bulur ve böylece kahveyi popülerliğini Mekke’ye kadar yaymaya yardımcı olur ve Mekke’de dini toplantılar için kullanılan Kaveh Kanes olarak bilinen ilk kahvehaneler kurulur.

İstanbul’da Açılan İlk Kahvehane
1475 yılında ise İstanbul’da ilk kez kahvehaneler açılır. Bu kahvehanelerde siyasi tartışmalar ve bir çok fikir alışverişinde bulunurlardı. Bu tarihten sonra kahve Türk kültürünün vazgeçilmez bir parçası haline

Bu dönemde düzenlenen kanunca eğer kocası eve yeterince kahve getiremezse, kadınlar kocasını boşama hakkına sahip olabiliyordu.

Kahvenin Yarattığı Problemler
1511 yılında sorunlar başlıyor! Kahvehanelerin Mekke’de popülerliğini artması Vali Hül Bey’i tedirgin etmektedir ve hiç beklenmedik bir karar ile kahveyi yasaklama kararı alıyor ve Mekke’de bulunan tüm kahvehaneler kapatılıyor. Bu durum İstanbul’a kadar uzanmaktaydı ve İstanbul’da da bir çok kahvehane kapatılmıştı. Bu durum halkın içinde homurdanmalara ve isyana kadar ilerlemişti. Halkın içinde ki bu sorunu engelleyebilmek için Kahire Sultanı devreye girer “Kahvenin kutsal bir içecek olduğunu hiç bir şekilde bunun yasaklanamayacağını” söyler ve Vali Hül Bey’i idam eder.

Venedikte Kahveler Zenginler Tarafından İçiliyordu
1570 yılında kahve ilk kez Venedikliler ile buluşur! Kahve ilk etapta zenginler ve tıbbi amaçlı kullanılmıştı ve herkesin ulaşamayacağı bir noktadaydı.

Günümüzde İtalya’da her gün kırk milyon fincan kahve tüketildiği belirtilmektedir.

Kahvenin Tek El Olduğu Dönemler!
1600 yılında Araplar kahve üretiminde ciddi bir söz sahibi olarak tekel haline gelmişlerdir ve bu şekildeki hakimiyetini koruyabilmek için verimli tohumların ihracatı yasaklanmıştır. Budan adında tüccar Mekke’den Hindistana verimli kahve çekirdeklerinin kaçakçılığını yapmaktaydı. Budan, ulaştığı verimli çekirdekleri midesine gizleyerek ülkeyi terk etmeyi başarmıştır. Hindistana vardıktan sonra çekirdekleri gizlice yetiştirmeye başlar.

Budan dan gelen kahve çekirdekleri günümüze kadar gelip  çiçek açmaya devam etmektedir.

blank1607 yılında Jamestown, Virginia’daki ilk İngiliz yerleşim Kolonisinin kurucularından olan bir İngiliz dünya maceracı olan Kaptan John Smith, yeni keşfedilen Amerika’lara kahve konusunda farkındalık getiriyor. Gerçekte, “Travels and Adventure” adlı günün en çok satan kitabında “coffa” olarak bilinen Türk kahvesinden bahsediyor. Belki de onu inanılmaz keşiflere, tehlikeli maceralara ve başını belaya sokan iyi bir fincan kahvedir.

 

Pocahontas, Kaptan John Smith'i kurtardı.
blankEfsaneye göre, John Smith nehir boyunca yiyecek ararken geçmemesi gereken sınırı geçtiği için Powhatan Kabilesi tarafından rehin alınır. Kendisine verilecek cezadan hemen önce şefin 14 yaşındaki güzel kızı Princess Pocahontas araya girdi. Onu kurtarmak için elinden gelen her şeyi yaptı ve Şef, kızının şefkatine hürmet etti ve Smith serbest bırakıldı. Söylentiye göre, bu ikili birkaç yıl içinde birkaç kez daha buluştular. Bazıları bunun aşk için olduğunu söylese de kahve için olması büyük muhtemeldi.

Kahvenin Yemenin Dışına Çıkması
1616 yılında başarılı kumaş tüccarı olan Pieter Van Dan Broeck, kahvenin tadını tatmış olan ilk Hollandalıdan biridir. Pieter Van Dan Broeck Doğu Hindistan Şirketi’nin hizmetinde iken 1616 yılında kahveyi Hollanda’ya getirdi. Pieter Van Dan Broeck kahveyi ilk kez Yemen’nin Mocha bölgesine ziyaret sırasında içtiği sıcak ve siyah içeceğin kahve olduğunu öğrenmiştir. Bu kahve çekirdeklerini Yemenden dışarı çıkarması yasak olmasına rağmen kahve çekirdeklerini kendi toprakları olan Hollanda’ya getirmiştir. Yalnız getirdikleri bu çekirdekler Hollanda topraklarına uyum sağlayamadığı için Yemen’de ki verimi hiç bir şekilde alamamışlardır.

Venedik’te Kahve Evleri
1645 yılında yani kahve içeceğinin ilk kez Venedik’te tanıtılmasından 75 yıl sonra ilk kahvehaneler açılarak gezginlere yiyecek ve içecek ihtiyaçları karşılanıyordu ve bu kültürü daha önceden yaşayan Osmanlı ile Venedik arasında ticaret yapılıyordu.

Londra’da Açılan İlk Kahve Evi
1652 yılında Londra’da ilk kahvehane açıldı ve İngiltere genelinde kahve evleri hızlı bir şekilde yayılmaya başladı. Öğrencilerden esnafa, zengininden fakirine her kesimin her türlü muhabbetin yapılabildiği yerler haline gelmişlerdir. Yalnız kadınlar bu yerlere giremiyordu ve kadınlar bu durumu protesto ederek gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için ve eşitlik için harekete geçmişlerdir.

Fransa Kralının Kahve ile Tanışması
1669 yılında Soliman Aga Fransız kralı Louis XIV’in bir Osmanlı İmparatorluğu büyükelçisiydi ve Fransız kralına ilk kez kahveyi ikram eden kişidir. Bu büyülü kokulu siyah sıcak içeceğini içen kral çok etkilenir ve tüm Paris bu siyah sıcak içeceği konuşmaya başlar.

Kahve İlk Kez Sokaklarda Fincanla Satılmaya Başlandı
1672 yılında Ermenili Pascal, Pariste ilk fincanlı kahve satışını  yapmıştır. Girişimci ruhuna sahip olan Pascal, çocukları Paris sokaklarına göndererek ellerinde sürahi ve bardaklarla kahve! kahve! diye bağırmalarını söyler ve kapı kapı dolaşıp bu muhteşem kokulu sıcak içeceği satmaya başlar.  Paris’te kahve ilk etapta alt sınıf kişilere hitap etmekteydi ve Paris zenginleri bu durumdan kaçınırlardı zamanla Parisin mağazaları lüks şekilde dekore edilerek kahve içeceği zengin kişilerle buluşturuldu.

Kahve Yüzünden Londra’da Çıkan Problemler
1675 yılında Londra, kahve yüzünden oluşan cinsiyetler arasındaki savaşın merkeziydi. Kadınlar çoğu erkeklerin toplandığı kahve evlerinden men edilmişti. Erkekler iş yerinde ya da barda olmadığı zamanlar kahve evlerinde zamanını geçiyorlardı hatta dışarı çıktıklarında bile herkes kahve evlerine giderdi. Kadınlar, kahvenin eşlerini daha fazla kahve içmesini tetikleyen bir içecek olduğunu düşünüyorlardı ayrıca kahvenin erkeğini iktidarsız bıraktığını düşünüyorlardı.
İnigiltere’de bu tür konular ve olaylar artmaya başlayınca 1675 yılında Kral II. Charles kahvehanelerin kapanmasını emreder. Bu karar kahve üzerinde ki olumsuz etkilerinden kaynaklı alınmış bir karar değildi Kral Charles II, farklı türde bir savaştan, isyandan korkuyordu ama verdiği bu karar sonrası insanlar daha fazla ses çıkarmaya başlayınca bu kararından 11 gün sonra vazgeçmek zorunda kalmıştı.

blankViyana’nın Kahveyi Osmanlı Sayesinde Öğrenmesi

1683 yılında Viyana kahve ile tanıştı! Hikayeye göre; Osmanlı İmparatorluğu Viyana kuşatması için geldiği sırada bu savaşı kazanamamıştır ve yanında getirdikleri 25000 çadır, 1000 öküz, 5000 deve ve 500 tane de içinde kahve çekirdeği olan çuvalı geride bırakıp çekilmişlerdi. Geriye kalan bu ganimetleri kendi aralarında dağıtmaya başladılar kimse bu çuvallardaki şeylerin ne olduğunu bilmediği için almak istemediler. O sıralar Viyana’nın ajanı olarak Osmanlı topraklarında yaşamış olan Franz Georg Kolschitzky kahve kültürünü ve popülerliğini bildiği için kimsenin ne yapacağı konusunda fikri olmadığı 500 çuvallık kahve çekirdeğini almıştır.
Franz Georg Kolschitzky, Viyana’da Blue Bottle Cafe adında bir kahve evi açmıştır. Kahveyi İstanbul’da öğrendiği gibi yaptı ama Viyana’nın çoğu bu garip içeceği benimsemedi ve beğenmediler. Bu durumun ardında düşünmeye başlayan Franz sonunda kahveyi süzüp içine de bir kaşık krema ve bal ekledi. İnanılmaz! Viyana bu karışımı çok sevdi ve o günden itibaren Franz’ın açmış olduğu kahve evi dolup taşmaya başladı. Viyanalılar Franz’a isim takarak tüm Viyana’da Patron Aziz olarak tanınmaya başlandı.

Kahve İlk Kez Yemen’nin Dışında Üretilmeye Başlandı
1696 yılında Hollandalılar sonunda başardı! Kahvenin tekelini kontrol eden araplar bu haberi hiç sevmediler çünkü artık Hollanda kahve üretmeyi başarabilmişti.
İlk kahve Java’da toplandı. Birkaç doğal felaketten sonra, daha fazla fide ekildi ve 1704’te ilk kahve toplandı ve nihayetinde ev tipi olarak Java kahvesi oluşturdu. Bu bitkilerin verimli olanları Avrupa Krallarına değerli hediyeler olarak verilecek. Daha sonra bu Kraliyet Bahçeleri’nden gelen hırsızlıklar, Karayipler’den Güney Amerika’ya kadar tüm dünyada kahve üretiminin yaygınlaşmasına yol açacaktır.

Fransızların Yeni Kahve Demleme Yöntemi (Kahve Filtresi)
1710 yılında Fransızlar yeni bir kahve demleme yöntemi geliştirirler. Süzgeç özelliğine sahip torbalara konulmuş olan kahve çekirdeklerini dik bir şekilde suya batırarak demlenmesini sağlarlar ve bir süre sonra suyu süzülmüş kahve çekirdeklerini tattıklarında ise nefis bir lezzet ve önceden ağızlarına gelen katı çekirdeklerinde önüne geçmiş olurlar. Bu şekilde ilk filtre kahvesi kısmen yapılmış olur.

Londra’nın En Fazla Kahve Evine Sahip Olması
1715 yılında avrupanın en yüksek nüfusuna sahip olan Londra’da tam 2000 tane kahve evi bulunmaktadır ve bu kahve evleri için inanılmaz bir gelişimdi.

1720 yılında Cafe Florian, İtalya’nın Piazza San Marco bölgesinde açılır ve günümüze kadar varlığını sürdürür.

1721 yılında Berlin’de ilk kahve evi açılıyor.

Kahvenin Brezilyaya Geliş Hikayesi
1727 yılında Brezilya hükumeti  kahvede gördüğü gelecek ile verimli çekirdeklere ulaşmaya çalıştığı ilk yıldı. O dönemlerde Hollanda ve Fransa arasında sınır tartışmaları mevcuttu ve Brezilya hükumeti ve sorunu çözmekte yardımcı olması için yakışıklılığı ile dikkat çeken  Francisco de Melo Palheta’yı ara bulucu olarak göndermiştir. Burada ki asıl amaç tabi ki kahve çekirdekleri ve fideleriydi.  Sınır anlaşması için iyi iş çıkaran Palheta karşılığında küçük bir iyilik isteyerek kahve fidelerinden istedi ama bu teklifi Fransız vali tarafından kabul edilmedi.
Yakışıklılığı ile dikkat çeken Palheta Fransız Valisinin eşi ile yakınlaşıp bir şekilde bu fideleri alabileceğini düşündü ve bir gece yemeğine davet edilen Palheta, Fransız valisinin eşi ile diyalog kurmaya çalıştı. Bu sırada yoğun şekilde davetlilerle ilgilenen Fransız valisi arka planda olanlardan habersizdi. Palheta, Fransızın valisinin eşini dansa kaldırır ve “sizinle daha fazla görüşmek istiyorum” şeklinde kulağını fısıldar. Bir kaç gizli görüşmeden sonra Palheta istediği fideleri elde etmeye başarır ve ülkesine geri döner ve bu konu Brezilya’da günümüzün en büyük kahve imparatorluğunun kurulmasına vesile olmuştur.

Kona Kahvesi
1817 yılında Don Francisco De Paula Marin, Hawaii’ye ilk kahveyi getiriyor. Rio de Janeiro’dan Hawaii’ye kahve yetiştiriciliği yapılmaya başlandı. Kral Kamehameha’nın onayıyla Don Francisco de Paula Marin, ilk kahve tohumlarını 1817’de Hawaii’ye dikti. Ekimler başarısız oldu, ancak 1825’te ilk başarılı kahve bahçesi kuruldu. Kona kahvesi çok yakında!

blank

Kahve Süzücüsü
1818 yılında ilk kahve süzücü icat edildi. Teknoloji artık kahve üzerinde de yaygınlaşmaya başladı. Paris’de bir metal fabrikası olan Laurens, ilk kahve süzgecini icat etti.

 

 

İlk Kahve Makinesi
1822 yılında ilk kahve makinesi Louis Bernard Rabaut tarafından icat edildi. Bu kahve makinesi öğütülmüş olan kahvenin ardından su sağlayabilmesi için buhar kullanımı gerçekleştirmekteydi. Yani günümüzün espressosunun atasıdır.

blankİlk Kahve Kavurma Makinesi

1864 yılında New Yorklu Jabez Burns ateşten uzaklaştırılmış olan ilk kahve kavurma makinesini icat etti ve patenti ABD’de alındı.

 

 

blankblankKahvenin Paketlenmesi

1873 yılında John Arbuckle, bir ressamın ve makinistin yardımıyla kahve paketlerini dolduran, tartıp, mühürleyen ve etiketleyen bir makine icat etti. New York’taki fabrikasında “Arbuckle Ariosa” markası tüm ülkede satılan ilk seri kahvesi oldu. Sonunda Arbuckle, dünyanın en büyük kahve ithalatçısı oldu ve kısa süre sonra Amerika’nın en büyük gemilerine sahibi oldu, çünkü Güney Amerika, kahve ticaretiyle uğraşan her ticaret gemisi John Arbuckle’ye aitti. Ne yazık ki, küçük değirmenciler ve kahve kavurma günleri bu dönem ile birlikte sona eriyor.

Kahve Çekirdeklerinin Vakumlu Paketleri
1900 yılında, Hills Brothers kahve çekirdekleri ilk kez vakumlu teneke kutularına paketliyor. Tutkulu bir yenilikçi olan R.W. Hills, kahve paketlerinden havayı alan ve taze çekirdekler elde eden bir işlem geliştirdi. Vakumlu paketleme olarak bilinen bu keşif, günümüzde en çok kullanılan yöntemdir. Ne yazık ki, diğer kavurma makineleri için artık bir sona yaklaşmaktadır.. Ülkedeki yerel dükkanlar ve değirmenler hepsi yeni icatlardır, ancak hiç biri bu paketleme kadar etkili bir yöntem değildi.

blankblankİlk Espresso Makinesi

1901 yılında İtalyan Luigi Bezzera, ilk ticari “espresso” makinesini patentini aldı. Tipo Gigante, 1900’lü yılların başında Bezzera Espresso Cafe’nin altına zorla sokulmuş, kahveyi hızlı bir şekilde demlemek için yüksek basınç uygulayan su ve buhar kombinasyonunu kullanan makine idi. İcadı “espresso” makinesi olarak tanındı. Efsaneye sahip; Luigi’nin espresso makinesini yaratmasının ilk nedeni, çalışanlarının kahve molasına harcadıkları zamanı azaltmaktı.  Luigi daha hızlı çalışması için onlara ihtiyaç duyuyordu. Bu nedenle, daha hızlı bir kahve makinesine sahip olmanın, çalışanların kahve molalarına daha az zaman harcamasını ve daha fazla zaman harcanmasının önüne geçmekti. Verimlilik paraya yol açar!

1908 yılında Fransız Valisinin karısını baştan çıkaran ve susturan yakışıklı Brezilyalı Albay Francisco de Melo Palheta’yı hatırlıyorsunuz dimi? Bunun sadece ufacık bir kahve ve küçük şeyler için mi olduğunu düşündünüz? Brezilya 1908 yılında dünya hasadının% 97’sine sahip oldu

Filtre Kahvesi
1908 yılında Melitta Bentz kahve filtresini icat etti. Öğütülmüş kahve ile Melitta Filtresi.

blankblankMükemmel bir kahve hazırlamanın ve bu eziyetleri çekmemenin bir yolunu mu arıyorsunuz? Almanya’da bir ev hanımı olan Melitta Bentz ilk kahve filtresini icadını gerçekleştirdi. Melitta, harika bir kahve hazırlayan ve aşırı demlenmeden kaynaklı acılaşmayan bir kahve yöntemi arıyordu. Filtrelenmiş bir kahveyi demlemeye karar verdi. Öncelikle, çekilmiş kahvenin üzerine kaynar su döküp sıvının süzülmesini sağladı ardından, herhangi bir katılaşmanın yaşanmaması için bir çok yöntem denemiş oldu ve sonunda oğlunun okul kağıdını deneyerek o an en iyisini yaratmış oldu ve daha sonrasında bu yöntem ile bir çok denemeler yaparak filtre kahvesi doğmuş oldu.
Filtre kağıtlı kahve makinesi 20 Haziran 1908’de patentlendi. Melitta Bentz ve kocası, Melitta Bentz Şirketi’ni kurdu. Ertesi yıl Almanya’da 1200’den fazla kahve filtresi sattılar.

1926 yılında Science Newsletter kahveyi “faydalı bir içecek” olduğunu ilan etti. Bunu hepimiz biliyorduk. Bu güne kadar sağlığımız için mükemmel hale gelen kahve özelliklerinin gittikçe daha fazla yararı olduğu keşfedildi!

blankblank1938 yılında Brezilyalılar artık çok fazla miktarda kahve yetiştirmeye başlamışlardı ve bu üretimi kendileri için bir artıya çevirmeye çalışmıştılar. Kahve gurusu olan Max Morgenthaler ve ekibi, sadece su ekleyerek yapılabilecekleri, ancak kahvenin doğal tadını koruyabilecek kalitede bir kahve üretmenin yolunu bulmak için yola çıktılar. Yedi uzun yıl süren araştırma sonucunda İsviçre laboratuvarlarında araştırma yaptıktan sonra cevaplarını buldular. Kurutulmuş kahveyi dondur! İsviçre’nin dünyadaki en zengin / “en yeşil” ülkelerden birinde yaşamasına şaşmamalı. Kahve Nescafe olarak pazarlanır ve İsviçre’de tanıtılır. Bu güne dek Nescafe dünyanın lider markasıdır.

1940 yılında Amerika kahve piyasasının %70’ini ithal etmektedir. Hepimizin bildiği Amerika geçmişte de farklı değilmiş. Yaptıkları tek şey; Bana daha fazla ver, daha fazla, daha fazla … Hepsini istiyorum! Hepsi benim! Amerikan tarzı.

blankblank1946 Otomatik Espresso makinesi. Kahvenin üstünde Krema! AMAN TANRIM! Nihai Espresso! Cappuccino doğdu! Tüm zamanların en büyük keşiflerinden biri! Achille Gaggia tarafından yapıldı. Otomatik kahve makinesi yay destekli bir kol sistemi kullanılmıştı ve böylece ilk kez yüksek basınçlı bir otomatik kahve makinesi icat edilmiş oldu.

 

blank1971 yılında Alfred Peet, kahve kavurma tarzını üç arkadaşı ile paylaştı. İngilizce öğretmeni Jerry Baldwin, tarih öğretmeni Zev Siegl ile yazar Gordon Bowker’ı öğretti ve bir kahve evi açmak için çalışmalara başladılar. Gordon Bowker, Jerry Baldwin ve Zev Siegel 1970’lerin başındaki Starbucks markasını kurdular. Alfred’in kavrulmuş kahveleri ile sadece mağaza tasarımını kopyalamakla kalmadı, kavurma tekniğini de kullandılar ve ilk Starbucks’ı Seattle’da açtılar. Bir yıl içinde kendi kavurma makinelerini edindiler ve kendi kavurma işlemlerine başladılar. Bu mağaza sadece bir şey sattı: Taze kavrulmuş kahve çekirdeği. Bu kadar. Demlenmiş içecek yok.

blank1972 yılı Kahve tarihinde çığır açan bir an; Bay Coffee’nin resmi adı olan ilk otomatik damlalık ev kahve makinesi, 1972’de Cleveland, Ohio girişimcisi Joe Di Maggio ve Mr. Coffee tarafından tanıtıldı. Yenilik: Su, geleneksel süzücüdeki topraklarda 200 ° Fahrenheit’te kaynayan kaynar suyun kahve çekirdekleri arasından süzülmesi sonucunda oluşan bir kahve makinesi icadını gerçekleştirdi. 1970’lerin sonunda günde 40.000 adet satıldı. Hala ev kullanımı için dünyanın en çok satan kahve makinesi.

2006 yılında Özel kahveler tüm kahvelerin% 40’ını oluşturur  ve Amerika Birleşik Devletleri’nde satılmaktadır.

2009 – Günümüz – Kahve dünyanın en popüler içeceğinden bir tanesidir. Her yıl 400 milyar bardak, günde yaklaşık 400 milyon bardak tüketiyoruz. Amerika Birleşik Devletleri, dünyada yetişen kahve çekirdeklerinin% 27’sini ithal ediyor. Kahve en çok işlem gören emtia olarak petrolden sonra ikinci sıradadır.

Günümüzde ise bir çok fonksiyona sahip Türk kahve makinesifiltre kahve makinesiespresso & cappucino makinesikapsül kahve makinesitam otomatik kahve makineleri gibi bir çok firmanın üretimleri piyasaya sunulmuştur. Peki bu üretilen yeni modellerden kahve makineleri tarihinde yerini alacak mı? Bunu ancak zaman gösterecek.

GPindeks.com
Register New Account
Reset Password